Både barnehagegrupper og skoleklasser er velkommen til å besøke biblioteket.
Skoler og barnehager kan få egne lånekort med utvidet lånetid.
Vi er behjelpelige med å sette sammen aktuelle bokkasser ut fra lesenivå eller tema. Bøkene plukkes etter kapasitet, så ta kontakt i god tid.
Tilbud til barnehager
- I barneavdelingen kan dere bla i bøker, lese og leke. Vi hjelper gjerne til med å finne passende litteratur. Gi beskjed på forhånd hvis dere vil ha omvisning eller ønsker en liten lesestund.
- Vi tester for tiden ut Tøyveskebibliotek i noen barnehager. Det vil si at bibliotekarene pakker vesker med passende bøker som henges opp i barnehagen. Disse kan lånes med hjem av foreldre/foresatte, og leveres tilbake samme sted.
- Boklek er et årlig leselystprosjekt for skolestartere i barnehagene hvor en barnebokforfatter eller illustratør besøker biblioteket. Invitasjon kommer!
Tilbud til skoler
- I forbindelse med «Den Kulturelle Skolesekken» (DKS) inviteres alle 3. klassinger i Bamble til biblioteket. Denne dagen får elevene bli bedre kjent i barneavdelingen, gjennom bokprat og aktiviteter. Vi sender ut lånekortskjema til kontaktlæreren på forhånd, og lager bibliotekkort til alle med foresattes samtykke. Husk å returnere skjemaene i god tid før dere kommer.
- Gjennom DKS inviterer vi også 6. trinn til et årlig forfatterbesøk på biblioteket - for å lære, bli inspirert og få boktips.
- Før sommerferien besøker vi alle barneskoler som ønsker det i forbindelse med Sommerles. Vi forteller om kampanjen, viser frem årets premier og presenterer et utvalg aktuelle bøker.
- Vi samarbeider gjerne med skolebibliotekarene om leselyst og bibliotekfaglige spørsmål.