Er du i risikogruppen, kan du få høstens anbefalte vaksiner blant annet på Knutepunktet på Grasmyr.
Magdalena Mianowicz
Influensavaksine
Årets influensavaksine er tilpasset de virusvariantene som forventes å dominere denne vinteren. Siden influensavirus endrer seg fra år til år, gir ikke fjorårets vaksine beskyttelse mot årets virus.
Barn med alvorlige sykdommer og voksne med underliggende risikofaktorer anbefales å ta influensavaksine. Vaksinen bidrar til å beskytte mot alvorlig sykdom.
Koronavaksine
Alle over 75 år anbefales en ny dose koronavaksine. Det samme gjelder personer mellom 18 og 74 år som tilhører en risikogruppe.
Det er ikke en generell anbefaling om koronavaksine for personer mellom 65 og 74 år, men de som ønsker vaksinen kan få den. Årets vaksine er oppdatert og gir bedre beskyttelse mot dagens virusvarianter.
Vaksine mot lungebetennelse
Personer født i 1960 og 1961 har nå rett til vaksine mot lungebetennelse (pneumokokkvaksine) til redusert pris. Neste år vil tilbudet også gjelde personer født i 1962.
Vaksinen beskytter mot lungebetennelse forårsaket av pneumokokkbakterien. Personer født før 1960 anbefales også vaksinen, men må betale ordinær pris.
Påminnelse på SMS
I løpet av høsten vil personer over 65 år som mangler en eller flere av disse vaksinene motta en påminnelse på SMS. Meldingen sendes ut sentralt som en del av den nasjonale vaksinestrategien.
For å sikre at alle får mulighet til å vaksinere seg, er siste vaksinedag satt til 26. november.
Her kan du vaksinere deg
Personer som ikke tilhører en risikogruppe og ønsker influensavaksine, må henvende seg til apotek.
Er du i en risikogruppe? Da kan du få vaksine mot influensa, korona og lungebetennelse på følgende steder:
- På Knutepunktet på Grasmyr (Tønderveien 9, inngang A, Stathelle)
- Én dag på Herresenteret.
På Knutepunktet er det gode parkeringsmuligheter og tilrettelagte lokaler. Vaksineringen skjer som drop-in.
Så lenge du er i risikogruppen, kan du komme til vaksinasjonssenteret uavhengig av hvilket legekontor du tilhører, om du er uten fastlege eller ikke bor i Bamble kommune.
Vaksinene tilbys også hos fastlegene og legekontorene i Bamble. Prisen er den samme uansett hvor du vaksinerer deg.
Dato:
Torsdag 29.10
Fredag 30.10
Torsdag 05.11
Fredag 06.11
Torsdag 12.11
Torsdag 19.11
Torsdag 26.11
Tidspunkt:
09.00-18.00
09.00-15.00
13.00-18.00
09.00-15.00
13.00-18.00
13.00-18.00
13.00-18.00
Drop-in timer på Herresenteret
Kan vaksinene settes samtidig?
Ja. Influensa-, korona- og lungebetennelsesvaksine kan settes samtidig.
Dersom vaksinene ikke settes på samme dag, bør det gå minst én uke mellom vaksineringene. Pris på korona- og lungebetennelsesvaksine kan variere avhengig av om de settes alene eller sammen med influensavaksinen.
Hva koster det?
85 kr ved samtidig vaksinering med influensavaksine
110 kr ved kun koronavaksine
Vaksine mot lungebetennelse (Pneumokokk)
85 til 110 kr hvis du er født i 1960 og 1961.
Alle andre betaler ordinær pris 950 kr.
Betaling med kort eller Vipps.
Les mer om vaksiner på FHI, og se om du bør ta vaksinen.