Slik bruker vi digitale verktøy i småskolen i Bamble

Debatten om skjermbruk i skolen engasjerer mange. 
Her er hvordan vi arbeider med digitale verktøy i Bambleskolen.

To barn som ser på en skjerm - Klikk for stort bildeFor oss handler ikke skjermbruk om «mer eller mindre skjerm», men om riktig bruk til riktig tid – til beste for elevenes læring og utvikling. Magdalena Mianowicz

Ett av flere hjelpemidler 

I Bambleskolen er digitale verktøy, som iPad og PC, ett av flere pedagogiske hjelpemidler. De brukes bevisst, avgrenset og alltid med et tydelig læringsformål. Skjerm erstatter ikke grunnleggende undervisning, men skal støtte opp under den.

I begynneropplæringen kan digitale verktøy brukes målrettet for å styrke elevenes leseutvikling, blant annet i arbeid med lyder og avkoding. Bruken er kortvarig, strukturert og tett integrert i lærerens pedagogiske opplegg.

Riktig brukt til riktig tid 

For oss handler ikke skjermbruk om «mer eller mindre skjerm», men om riktig bruk til riktig tid – til beste for elevenes læring og utvikling.

Et viktig prinsipp er at bruken av digitale verktøy skjer i tett samspill med lærerledet undervisning, kartlegging og oppfølging.

Vi håper denne informasjonen bidrar til økt forståelse for den faglige vurderingen og den bevisste praksisen som ligger til grunn for arbeidet i Bambleskolen.
 

Her kan du lese mer om et av verktøyene som brukes i opplæringen:

Slik lykkes vi i Bamble

Tidlig leseopplæring